Recent Posts

Archive

Tags

No tags yet.

Różnice między psychologiem a psychiatrą


psycholog a psychiatra

Psychika ludzka to rozległy temat. Dla osób, które dopiero zaczynają poszukiwać pomocy, terminy związane z psychologią mogą wydawać się niejednoznaczne. Brak elementarnej wiedzy sprawia, że na kozetce u psychologa często znajdują się osoby, które wymagają leczenia farmakologicznego. Jakie są więc różnice między zawodem psychologa a psychiatry?


Różnice w wykształceniu

Podstawowa różnica między psychologiem a psychiatrą to zdobyte przez nich wykształcenie. Psycholog, jako absolwent humanistycznych studiów psychologicznych, zajmuje się diagnozą psychologiczną. Zbiera wywiad, przeprowadza testy psychologiczne, udziela porad terapeutycznych, wsparcia i pomocy psychologicznej, prowadzi interwencje kryzysowe oraz środowiskowe.

Psychiatra to lekarz, osoba, która ukończyła studia medyczne i rozpoczęła specjalizację z psychiatrii. W odróżnieniu od psychologa, psychiatra może leczyć zaburzenia i choroby psychiczne za pomocą środków farmakologicznych, może orzekać o stanie zdrowia, wystawiać różne zaświadczenia i zwolnienia z pracy. W wyniku konsultacji psychiatrycznych, lekarz może wystawiać recepty, a także skierować pacjenta do szpitala.

W stanach nagłych do szpitala psychiatrycznego nie jest wymagane skierowanie.

Zwolnienia z pracy za okres sięgający dalej wstecz niż 3 dni może wystawiać tylko psychiatra z ukończoną specjalizacją. Zwolnienia takie podlegają nadzwyczajnej kontroli ZUSu.

Zarówno lekarz psychiatra jak i psycholog mogą ukończyć szkołę psychoterapii i wówczas prowadzić leczenie psychoterapeutyczne. Zależnie od dodatkowych kwalifikacji, psycholog zajmuje się np. psychologią pracy, psychologią dziecięcą, czy psychologią kliniczną.

Specyfika współpracy

Przy leczeniu większości zaburzeń i chorób psycholog i psychiatra współpracują ze sobą. Psychoterapeutami zdecydowanie częściej zostają psychologowie. Psychiatra zwykle prowadzi leczenie farmakologiczne, kwalifikuje do leczenie psychoterapeutycznego w konkretnym nurcie i nadzoruje ogólny stan pacjenta na comiesięcznych spotkaniach. Psycholog/psychoterapeuta leczy niefarmakologicznie, nadzoruje proces psychoterapeutyczny i ponieważ spotyka się z pacjentem co najmniej raz w tygodniu daje mu też wsparcie w codzienności.

Do psychologa zwykle samodzielnie zgłaszają się osoby, które nie dają sobie rady z bieżącymi problemami, jak problemy w związku, uzależnienia, samookaleczenia, przewlekły stres czy żałoba po stracie najbliższej osoby. W takiej sytuacji psycholog może samodzielnie prowadzić leczenie, a w miarę własnego uznania kierować pacjenta do psychiatry na konsultację.