Recent Posts

Archive

Tags

No tags yet.

Kiedy warto skorzystać z pomocy psychologicznej?


pomoc psychologiczna

Wsparcie psychologiczne bywa niezbędne w wielu życiowych sytuacjach. Jeśli ktoś nie radzi sobie z emocjami, trudnymi przejściami lub zauważa u siebie lub bliskich niepokojące objawy, powinien skonsultować je z profesjonalistą. Pomoc psychologa bywa nieodzowna i potrafi rozwiązać wiele problemów bez wdrażania leczenia farmakologicznego. Kiedy warto zapisać się na wizytę i odwiedzić gabinet psychologiczny?

W jakich przypadkach psycholog jest niezbędny?

Istnieją sytuacje, w których wizyta u psychiatry nie jest jeszcze konieczna, ale bez psychologa się nie obejdzie. To zazwyczaj poważniejsze kłopoty z emocjami czy psychiką, gdy szybka reakcja i wdrożenie psychoterapii mogą zdziałać cuda. Kiedy należy niezwłocznie udać się po pomoc psychologiczną? Z pewnością takimi sytuacjami są:

  • uzależnienie – od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych, ale również od hazardu, zakupów i jedzenia. Każda forma nałogu wymaga kompleksowej terapii,

  • agresja - jeżeli ktoś używa przemocy często sam doświadcza zaburzeń psychicznych które powodują kłopoty z kontrolą impulsów

  • nerwica – zamienia w piekło życie pacjenta ale też najczęściej jego rodziny, która musi w związku z zaburzeniami dostosowywać swoje funkcjonowanie

  • depresja – tej przypadłości również nie można bagatelizować. Zaburzenia depresyjne to nie tylko chwilowy smutek czy obniżenie nastroju, a przewlekłe poczucie braku sensu istnienia i stagnacja.

Gdy pojawia się problem...

Wielu z nas nie lubi przyznawać się do kłopotów z emocjami czy lęków, jakie niejednokrotnie mogą sparaliżować normalne funkcjonowanie. Istnieje szereg kwestii, w których jedynie specjalista może zapewnić skuteczne wsparcie i pomóc uporać się z problemem. Niestety – w dzisiejszych czasach wciąż wizyta u psychologa lub psychiatry odbierana jest w sposób negatywny i kojarzy się z wstydliwymi problemami psychicznymi. Zupełnie niepotrzebnie!

Odwiedzenie gabinetu psychologicznego nie jest tożsame z chorobą psychiczną, warto zatem skończyć z tym stereotypem. Rolą psychologa jest wysłuchanie klienta – w wielu przypadkach właśnie to wystarcza, aby ktoś spojrzał na własny problem z boku, opowiedział o nim i … samodzielnie go rozwiązał! Jeśli sama rozmowa nie wystarcza, psycholog pomoże znaleźć drogę wyjścia z problemów, oraz może jeśli sytuacja tego będzie wymagała skierować pacjenta na konsultację psychiatryczną do lekarza.