Recent Posts

Archive

Tags

No tags yet.

Dlaczego się uzależniamy?


uzależniona kobieta

Kiedy myślimy o uzależnieniach, najczęściej pojawiają się w głowie ciężkie i łatwe do zidentyfikowania przypadki. Myślimy wówczas o narkomanach, alkoholikach, rzadziej o nałogowych palaczach. A przecież możliwości uzależnienia nie kończą się tylko na rujnujących życie używkach. Są ludzie uzależnieni od hazardu, zakupoholicy, a nawet ci, którym na co dzień po prostu trudno obejść się bez cukru. Choć na pierwszy rzut oka tego nie widać, w rzeczywistości łączy ich całkiem sporo.

Czym jest uzależnienie?

Uzależnienie jest rodzajem zaburzenia, które wymusza na osobie chorej wykonywanie pewnych czynności. Z reguły jest to zaburzenie nabyte, ponieważ nawet jeżeli pojawia się u dzieci, zawsze istnieje czynnik zewnętrzny, który stymulował pojawienie się uzależnienia. Do najczęstszych przyczyn uzależnienia, które mogą dotykać ludzi już od najmłodszych lat, należą:

  • wykluczenie z grupy (ostracyzm społeczny),

  • zła sytuacja rodzinna,

  • stres związany z problemami w szkole lub w pracy.

Takich czynników może być oczywiście o wiele więcej, niekiedy występują nawet w większych grupach. Jednak to właśnie te wspomniane powyżej, są odpowiedzialne za większość uzależnień występujących w Polsce.

Gdzie szukać pomocy w leczeniu uzależnień?

Osoby uzależnione często słyszą tak zwane dobre rady od swoich bliskich. Mają „wziąć się w garść”, „zabrać się za siebie”, albo „wykazać się silną wolą”. Oczywiście, silna wola jeszcze nikomu nie zaszkodziła. Jednak bardzo rzadko się zdarza, żeby takie rady komukolwiek naprawdę pomogły. Zwłaszcza że odstawienie obiektu uzależnienia to dopiero początek terapii. Każdemu uzależnionemu potrzebna jest poradnia zdrowia psychicznego i wykwalifikowany specjalista, który pokieruje leczeniem.

Kontakt z psychiatrą pomoże choremu zrozumieć co się z nim dzieje. Duża część terapii z osobami uzależnionymi to zyskanie przez nie samoświadomości, która pozwoli na kontrolowanie niewłaściwych nawyków.

W wielu przypadkach leczenie wspierane jest przez kurację farmakologiczną, co daje wymierne i trwałe efekty. Do tego potrzeba jednak fachowej wiedzy medycznej i doświadczenia. Dlatego takie ważne jest znalezienie lekarza, który będzie nie tylko psychiatrą, ale też specjalistą od uzależnień.