Recent Posts

Archive

Tags

No tags yet.

Jak uporać się z nerwicą?


Zaburzenia lękowe, zwane również nerwicą, to jedne z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych, które diagnozuje się u dużej liczby osób. Długotrwały niepokój i napięcie związane z tymi dolegliwościami destabilizują życie chorego i utrudniają wykonywanie codziennych czynności jak również mogą zamieniać w piekło życie osób najbliższych. 

Objawy zaburzeń lękowych


Charakterystyczną cechą nerwicy jest występowanie silnego lęku, który przybiera różne postacie. Osoby, u których stwierdza się zespół lęku uogólnionego, odczuwają długotrwały wolnopłynący niepokój bez wyraźnej przyczyny i mają tendencję do zamartwiania się nawet błahymi sprawami. Często współwystępują u nich natręctwa i obsesyjne myśli, które utrudniają normalne funkcjonowanie. Do głównych objawów zaburzenia lękowego uogólnionego (GAD - generalised anxiety disorder) należą: uczucie podenerwowania, niepokoju lub napięcia, niezdolność powstrzymania lub zapanowania nad zamartwianiem się, zbyt duże zamartwianie się różnymi kwestiami, trudności w odprężeniu się, niepokój utrudniający siedzenie w jednym miejscu, łatwe wpadanie w gniew lub irytację, obawa, że może zdarzyć się coś strasznego. 


Innym rodzajem nerwicy są zaburzenia lękowe z atakami paniki, w czasie których chory doświadcza niezwykle silnego lęku, trwającego od kilku do kilkunastu minut. Napadowi towarzyszą gwałtowne objawy takie jak przyspieszenie pulsu, duszności, drżenie, obawa przed śmiercią lub zwariowaniem, pocenie się lub zawroty głowy. Powtarzające się ataki paniki mogą stać się przyczyną tzw. lęku antycypacyjnego, gdyż chory zaczyna bać się kolejnego napadu, który może go zaskoczyć w miejscu publicznym. 


Jak wyleczyć nerwicę?


Leczenie nerwicy to długotrwały proces obejmujący psychoterapię i farmakoterapię.  Nie warto odkładać wizyty u specjalisty, gdyż nieleczone zaburzenia lękowe mogą stać się przyczyną rozwoju wtórnej depresjiPsychiatra skieruje chorego do sprawdzonego psychologa lub psychoterapeuty oraz zaleci przyjmowanie leków, które zmniejszą nasilenie objawów nerwicowych i ułatwią pracę z terapeutą. W przypadku, gdy terapia standardowymi środkami farmakologicznymi nie przyniesie efektu, możliwe jest zastosowanie leczenia ketaminą lub esketaminą, w którym specjalizuje się nasza poradnia.