Recent Posts

Archive

Tags

No tags yet.

Psychoterapia przy problemach z bezsennością


Zbyt wczesne budzenie się rano, problemy z zasypianiem czy wielokrotne wybudzanie się w nocy mogą być przyczyną problemów z bezsennością. Często zdarza się tak, że towarzyszy jej stres, nagła zmiana trybu życia (na przykład praca zmianowa) albo inne choroby, na przykład psychiczne. Może to być depresja. Właśnie dlatego po zauważeniu problemu z bezsennością warto podjąć odpowiednie kroki, by zdiagnozować jej przyczynę oraz zapewnić sobie spokojny i zdrowy sen. Często w problemach z bezsennością pomocna okazuje się psychoterapia.


Charakterystyka i objawy bezsenności


Wiele osób usprawiedliwia doskwierające im zaburzenia snu stresem czy małą ilością wolnego czasu. Jednak w momencie, w którym problem bezsenności trwa nieco dłużej, a towarzyszące mu objawy wpływają na komfort życia i samopoczucie, zwykle zaczynają one szukać przyczyn takiego zjawiska i często udają się do specjalisty celem zdiagnozowania go. Oprócz problemów z zasypianiem czy budzeniem się w nocy bezsenności może towarzyszyć również lęk.


Wiele osób w takich przypadkach sięga po leki nasenne albo alkohol, które nie przynoszą pożądanych efektów. Bezsenności towarzyszy również drażliwość i problemy z koncentracją. Często zdarza się tak, że przyczyn zaburzeń snu można doszukiwać się również w zaburzeniach natury psychicznej. Może to być na przykład depresja, nadużywanie leków czy zaburzenia odżywiania.


Jaka jest rola psychoterapii w leczeniu bezsenności?


Po zaobserwowaniu u siebie zaburzeń snu ważne jest, by udać się do specjalisty. Kluczowa może okazać się pomoc psychoterapeuty. W leczeniu bezsenności często pomaga terapia poznawczo-behawioralna, która składa się z kilku etapów. Kluczowym elementem jest znalezienie przyczyny, która wpływa na występowanie zaburzeń. Poznanie jej pozwala na to, by stopniowo ją wykluczyć oraz wyrobić nawyki, które pomogą zapewnić organizmowi zdrowy sen.


Psychoterapeuta pomoże również w pracy nad tym, by kontrolować dręczące myśli, które często wpływają na to, że nie możemy zasnąć. Bezsenności często towarzyszy również stres i strach, które z kolei przekładają się na wystąpienie napięć w ciele. Dzięki odpowiednio przeprowadzonej terapii pacjent dowie się również, jakie techniki relaksacyjne mogą pomóc we wprowadzeniu jego ciała w stan rozluźnienia, a dzięki temu również ułatwić zasypianie i poprawić jakość i komfort snu.